Wiosna to idealny czas, aby odświeżyć swoją garderobę. Cieplejsze dni, więcej słońca, zielona kwiecista natura dookoła to pora, by zmienić ubrania na żywe, kolorowe, dodające wigoru i świeżości. 

Osoby niepełnosprawne mogą mieć problem z doborem wiosennego stroju. Tradycyjna moda, choć wydaje się prosta do zakładania, dla osób z różnymi dolegliwościami jest niedostępna. Dlatego coraz więcej powstaje odzieży adaptacyjnej. Dziś coraz więcej marek stosuje odzież wspomagającą, która jest jednocześnie modna, jak i funkcjonalna.

Co to odzież adaptacyjna?

Odzież adaptacyjna to odzież zaprojektowana specjalnie w celu ułatwienia ubierania się osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnością fizyczną, bądź starością. Wiele z tych osób nie jest w stanie zapinać guzików, wciskać wąskich jeansów, czy zapinać biustonosza z tyłu co utrudnia samodzielne ubieranie się. Ubrania adaptacyjne mają specjalne zamki błyskawiczne, zatrzaskowe guziki, zapięcia z przodu lub z boku, gumki, rzepy, magnesy. Odzież  jest specjalnie dostosowana, aby ułatwić ubieranie się, poprawić komfort i promować niezależność osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Wiele projektów odzieży adaptacyjnej ma płaskie szwy, które zmniejszają tarcie, a nawet są dostosowane tak, aby były jak najbardziej zgodne z najnowszymi trendami mody. Każda osoba z ograniczeniami motorycznymi może skorzystać z odzieży dostosowującej się. Opiekunowie również odnoszą korzyści z takiej odzieży, ponieważ ułatwia im to pracę ubierania chorego i chroni przed potencjalnymi urazami ramion czy pleców.

odzież adaptacyjna

Dla kogo odzież adaptacyjna?

Osoby cierpiące na paraplegię, tetraplegię i przykurcze często mają ograniczoną kontrolę nad niektórymi częściami ciała i bardzo trudno jest im poruszać stawami. Dlatego ich ubrania są specjalnie przystosowane z otwartym tyłem, co umożliwia łatwe zakładanie ich z przodu, dzięki czemu nie trzeba zginać, ani obracać kończyn.

Osoby z chorobą obrzękową mają spodnie wykonane w unikalnym kroju, dzięki czemu można łatwo dopasować rozmiar spodni i podobnie dopasowujące się buty. Mają również zamknięcia, które nie ograniczają. Tradycyjne obuwie i spodnie są trudne do noszenia ze względu na obrzęk nóg i stóp.

Dla osób z nietrzymaniem moczu odzież adaptacyjna jest specjalnie dostosowana, aby można je było szybko, łatwo i dyskretnie zdjąć, bądź rozpiąć.

Osoby cierpiące na zapalenie stawów i chorobę Parkinsona mają ograniczone zdolności motoryczne, dlatego ich ubrania wyposażono w wygodne w dotyku zapięcia magnetyczne i rzepy, które są lepsze i wydajniejsze niż zamki i guziki.

Osoby starsze również mogą korzystać z odzieży dla niepełnosprawnych. Jest ona znacznie wygodniejsza i prostsza do zakładania, a jej zadaniem jest także prezentowanie się jak tradycyjne ubranie.

Przykłady odzieży dla niepełnosprawnych na wiosnę

  • Getry dla osób po amputacji
  • Dresy do domu i na rehabilitację z zamkiem błyskawicznym w kroku
  • Spodnie, koszule, sukienki lub spódnice otwierane po bokach za pomocą magnetycznych zapięć zamiast guzików
  • Buty na zamek lub rzepy pozwalające na swobodne zakładanie
  • Spodnie wyższe z tyłu i niższe z przodu, które są wygodniejsze dla osób na wózkach inwalidzkich
  • Odzież z łatwymi punktami dostępu dla sprzętu medycznego
  • Body na zamek
  • Biustonosze zapinane z przodu

Odzież adaptacyjna jest inna. Została zaprojektowana z myślą o praktyczności. Ubrania od Vitesicare przezwyciężają ograniczenia konwencjonalnej odzieży, zastępując guziki zamkami błyskawicznymi, magnesami czy rzepami. Umożliwia to łatwiejsze ubieranie się, co pozwala być bardziej niezależnym i mieć więcej czasu na podziwianie uroków wiosennych dni. Kwitnące kwiaty i śpiewające ptaki ożywiają świat, naturę i wszystkich dookoła. Vitesicare produkuje szeroką gamę damskich i męskich ubrań dla niepełnosprawnych. Spodnie z zamkami błyskawicznymi, koszulki z odkrytymi plecami, body na zamek, śliniaki dla dorosłych, getry dla osób po amputacji, koszule nocne na zamek z wyciętym tyłem. Ubrania są wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić maksymalny komfort.

Zadowolenie i wygoda osób w każdym wieku z różnym stopniem niepełnosprawności są najważniejsze.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym vitesicare.com.